Potasyum Siyanür Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
26 Haziran 2024

Potasyum Siyanür Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Potasyum Siyanür

Potasyum siyanür, siyanür, hidrosiyanik asit ve bu asitten türeyebilen metal tuzlarının tipik isimidir. En önemli olanları, sodyum siyanür ve potasyum siyanür olarak bilinir. Endüstriyel olarak, ısıtılmış kuru karbonlar üzerinden amonyak ve karbon monoksit (CO) gazlarının karışımı geçirilerek elde edilirler. Hidrosiyanik asit (HCN), acı badem kokusunda çok uçucu bir sıvıdır ve 26 santigrat derecede kaynar. Sudaki çözeltisi çok zayıf bir asittir. Siyanür ve bileşikleri kimyasal yollarla üretilebildiği gibi, bazı bitkiler ve hayvanlar tarafından da üretilmektedir. Siyanürü doğal şeklinde üreten birçok bitki, bakteri ve haşere vardır. Kiraz, badem, kayısı, şeftali, erik, fasulye, patates, turp, lahana, şalgam, brokoli ve mısır siyanürlü bileşikleri doğal olarak üretmektedir.

Tüketim Sahaları

Siyanürün birçok versiyonu, çeşitli endüstri kollarında tüketilmektedir. Üretilen HCN'nin büyük bir bölümü kimyasal madde imalatında, kalan kısmı ise NaCN imalatında kullanılmaktadır. NaCN de madencilik kapsamında kullanılan siyanürdür.

Esas tüketim alanı madencilik olan NaCN, kimya endüstrisinde ve optik endüstrisi alanında da kullanılmaktadır. HCN ise siyanür tuzları, hayvan yemi ve haşere ilaçlarının imalatında kullanılmaktadır. Tüm siyanür bileşikleri kuvvetli zehirlidir. Endüstride ısıtılmış kuru karbonlar üzerinden amonyak ve CO gazlarının karışımı geçirilerek elde edilmektedirler. Siyanür bileşikleri ile uğraşırken alınması gereken en önemli önlem, asidik bileşiklerden ve asidik ortamdan uzak durmaktır. Bu ortam sağlandığında siyanür bileşiklerinin düşündüğü kadar riskli olmadığı söylenebilir.

Siyanürün Kullanıldığı Alanlar

Siyanür, karbon ve azot gibi yaygın elementlerden meydana gelmesi ve diğer maddelerle kolaylıkla tepkiye girmesi sebebiyle kimya sanayisinin temel bileşenlerinden birisini oluşturur. Yılda toplam üretimin %80'ini oluşturan, bir milyon tonu aşkın siyanür, nitril, naylon ve akrilik plastikler gibi organik kimyasalların imalatında kullanılmaktadır. Sanayideki diğer önemli uygulamaları elektro kaplama, metal işleme, çelik sertleştirme, fotografik uygulamalar ve sentetik lastik üretimidir. Demir siyanürler, buzlu yolların üzerine serpilen tuzun topaklaşmasını engellemek için kullanılır. Hidrojen siyanür buharı, kemirgenler ve büyük yırtıcı hayvanları imha etmede ve diğer haşere ilaçlarına direnç kazanmış olan haşere zararlılarının kontrol edilmesi amacıyla bahçe bitkileri yetiştiriciliğinde yaygın olarak kullanılır. Bununla birlikte siyanür, leatril adı verilen kanser önleyici madde ve nitroprussid adı verilen yüksek kan basıncını düşüren madde olarak ilaç sanayisinde kullanılır. Siyanür bileşikleri aynı zamanda iyileştirici ya da yara iyileşmesini hızlandırıcı olarak cerrahide kullanılır. Siyanürün geri kalan %20'si, yükleme, boşaltma ve nakliyesi kolay ve güvenli bir katı siyanür türü olan sodyum siyanürün imalatında kullanılır. Bunun da %90'ı büyük çoğunluğu altın eldesinde olmak üzere, dünyanın dört bir yanında madencilikte kullanılmaktadır.

Siyanürün Madencilikte Kullanılması

Siyanürün madencilikte kullanılmasının nedeni, metal iyonlarına güçlü bir şekilde bağlanması ve soy metallerle (altın, gümüş, nikel vs.) bile reaksiyona girebilen ender kimyasal bileşiklerden olmasıdır. 1887'den beri, başka yollarla işlenemeyen cevherlerden özellikle altın ve gümüşün eldesinde siyanür çözeltileri kullanılmaktadır. Bununla birlikte, siyanürün düşük konsantrasyonlu çözeltileri, kurşun, bakır ve çinko gibi demir dışı metallerin kazanılmasında yardımcı flotasyon kimyasalı olarak kullanılır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Potasyum Nasıl Düşürülür Potasyum Fazlalığı Tedavi Yolları

Potasyum Nasıl Düşürülür Potasyum Fazlalığı Tedavi Yolları

Kanda Potasyum Yüksekliği Riskleri

Kanda Potasyum Yüksekliği Riskleri

Losartan Potasyum Nedir? ve Özellikleri

Losartan Potasyum Nedir? ve Özellikleri

Potasyum Silikat Ne İşe Yarar?

Potasyum Silikat Ne İşe Yarar?

Potasyum Klorat Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Potasyum Klorat Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Potasyum Florür Potasyum klorür Kullanımı

Potasyum Florür Potasyum klorür Kullanımı

Güncel

 Potasyum Elementi Kullanıldığı Yerler

Potasyum Elementi Kullanıldığı Yerler