Potasyum Dikromat Özellikleri ve Kullanımı
21 Haziran 2024

Potasyum Dikromat Özellikleri ve Kullanımı

Potasyum dikromat, K2Cr2O7 formülüyle gösterilir. Mol kütlesi 294,22 gramdır. Turuncu renklidir ve kristal yapısı monoklinik ve triklinik kristal sistemlere benzer. Öz kütlesi 2,7 g/cm3'tür ve erime noktası 395 derece Celsius'tur. 20 derece sıcaklıkta 100 gram suda 12,3 gram çözünür. Alkolde çözünmez.

Fiziksel ve Kimyasal Özellikler

Potasyum dikromat turuncu-kırmızı kristaller veya triklinik kristaller şeklinde bulunur. Sodyum dikromat ve potasyum klorür veya potasyum sülfat metatez reaksiyonlarıyla oluşur. Etanol içerisinde çözünmez, suda çözünür. Turuncu-kırmızı kristal plaka triklinik yapıya sahiptir. Acı ve metalik bir tadı vardır. Yoğunluğu 2,676 g/cm3 olup, erime noktası 398 derece Celsius'tur. Suda az çözünür. Krom şap, mücadeleleri, krom pigmentleri, elektro, organik sentez ve bronzlaşma amaçları için kullanılır. Ayrıca deri işlemlerinde de kullanılır.

 • CAS: 7778-50-9
 • EINECS numarası: 231-906-6-2
 • Ulusal standart: GB/T 642-1999
 • Kaynama noktası: 500 °C
 • Erime noktası: 398 °C

Suda çözünürlük verileri:
 • 0°C'de: 4,3 g/100 mL
 • 20°C'de: 11,7 g/100 mL
 • 40°C'de: 20,9 g/100 mL
 • 60°C'de: 31,3 g/100 mL
 • 80°C'de: 42,0 g/100 mL
 • 100°C'de: 50,2 g/100 mL

Kimyasal Özellikler

Potasyum dikromat (K2Cr2O7), oda sıcaklığında turuncu-kırmızı sert kristaller halindedir. Çok toksik ve kanserojen bir kuvvetli oksidandır. IARC tarafından birinci kategori kanserojen olarak sınıflandırılmıştır. Laboratuvarda ve sanayide yaygın bir şekilde kullanılır. Kuvvetli bir oksidan olup, 241,6 derecede ısıtıldığında tahmini olarak 500°C'de monoklinik yapıdan triklinik yapıya dönüşür, krom trioksit ve potasyum kromata ayrışır. Nem emmez ve hidrat oluşturmaz. Kırmızı kristaller halinde konsantre sülfürik asit ile kromik anhidrit çökeltilmiştir. Hafif, suda çözünür, asidik bir sulu çözeltidir. 0,01 mg/m3 zehirli havada verilen en yüksek konsantrasyondur. Kuvvetli bir oksidan olarak organik maddelerle temas ettiğinde yangına neden olabilir. İndirgeme reaksiyonları sonucunda üç değerlikli krom iyonları ile tepkiye girer. Epidemiyolojik çalışmalar, kanserojen risk potansiyelini göstermiştir.

Rol ve Kullanım Alanları

Potasyum dikromat, esas olarak kimya endüstrisinde krom oksit, krom gibi temel hammaddelerin üretiminde kullanılır. Ayrıca emaye tozu imalatında, cam endüstrisinde boyama maddesi olarak, parfüm endüstrisinde oksidan olarak ve kimyasal bilimsel testlerde araç kullanıcılarının alkol durumunu doğrulamak amacıyla kullanılır.

Önlemler

Potasyum dikromat taşınırken izolasyon önlemleri alınmalıdır. Koruyucu elbiseler giyilmeli ve basınçlı gaz maskeleri kullanılmalıdır. Kaçak ve organik maddeler, yanıcı malzeme veya metal tozu ile temasından kaçınılmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Potasyum Manganat

Potasyum Manganat

Potasyum Bikarbonat Kullanımı

Potasyum Bikarbonat Kullanımı

Potasyum Siyanür Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Potasyum Siyanür Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Potasyum Hidroksit Zararları Nelerdir?

Potasyum Hidroksit Zararları Nelerdir?

Potasyum Dikromat Özellikleri ve Kullanımı

Potasyum Dikromat Özellikleri ve Kullanımı

Güncel

Potasyum Oksit Formülü Kullanım Alanları

Potasyum Oksit Formülü Kullanım Alanları

Güncel

Potasyum Klorür Ne İşe Yarar?

Potasyum Klorür Ne İşe Yarar?