Potasyum Tiyosülfat Fotosentez
26 Haziran 2024

Potasyum Tiyosülfat Fotosentez

Potasyum Tiyosülfat

Potasyum tiyosülfat, meyvelerin büyüme döneminde yüksek potasyum gereksinimi olan bitkiler için üretilen, kükürt ile potasyum bileşimine sahip özel bir sıvı gübredir. Olumsuz yetişme koşullarında hastalıklara ve yatmaya karşı bitkiye dayanıklılık kazandırmaktadır. Potasyum tiyosülfat, meyve bağlama, sebze ve meyve ağaçlarında tomurcuk ile çiçek oluşumunu ve meyve kalitesini artırır. Bu kalite artışı, organik asitler, şekerler, vitaminler, proteinler ve diğer organik maddeler açısından kendini gösterir.

Fotosentez ve Potasyum Tiyosülfat

Generatif dönemde fotosentez yani özümleme faaliyetlerinin devamlılığını sürdürür. Potasyum tiyosülfat, fotosentez ürünlerinin yapraklardan meyvelere taşınmasını hızlandırır. Bu özelliği ile ürünün renginin parlak ve canlı olmasını, iri ve sert olmasını, ayrıca olgunlaşmasını sağlar. Potasyum tiyosülfat, daldan yere düşen meyve oranını en aza indirir. Ayrıca meyve ve sebzelerin raf ve depolama ömrünü uzatır. Bileşimindeki kükürt, fotosentezi hızlandırarak hücre duvarının kalınlaşmasını sağlar. Potasyum tiyosülfat böcek zararını en aza indirir ve yüksek toprak pH'sının dengelenmesine katkı sağlar. Potasyum tiyosülfat, tek başına kullanıldığında dahi oldukça güçlü ve etkilidir.

Uygulama Dozları

Yapraktan uygulama dozları iki haftada bir yapılırken, damla sulama dozları haftalık olarak uygulanmaktadır.

Ekstra Bilgiler ve Avantajlar

Potasyum tiyosülfat, sadece meyve ve sebze üretiminde değil, aynı zamanda tarımın diğer alanlarında da kullanılabilir. Daha verimli bir büyüme ve gelişme sağlamak için bu bileşik, özellikle sıcak ve kurak iklimlerdeki bitkiler için faydalıdır. Potasyum tiyosülfatın diğer avantajları şunlardır:

  • Toprak yapısını iyileştirir ve su tutma kapasitesini artırır.
  • Bitkilerin stres koşullarına dayanıklılığını artırır.
  • Topraktaki mikroorganizma aktivitelerini teşvik eder.

Potasyum tiyosülfatın doğru ve düzenli kullanımı, tarımsal verimliliği artırmada önemli bir rol oynar. Bu nedenle, bitki besleme programlarında potasyum tiyosülfatın kullanımı önerilmektedir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Potasyum Bikarbonat Kullanımı

Potasyum Bikarbonat Kullanımı

Potasyum Tuzu Yararları

Potasyum Tuzu Yararları

Haber Bülteni

Güncel

Potasyum Gübresi Faydaları Nelerdir?

Potasyum Gübresi Faydaları Nelerdir?

Güncel

Potasyum Bromürün Standart Verileri

Potasyum Bromürün Standart Verileri

Güncel

Vücutta Potasyum Fazlalığı

Vücutta Potasyum Fazlalığı