Potasyum Değerleri
12 Temmuz 2024

Potasyum Değerleri


Potasyum değerleri, belirli aralıklarla yapılan kan testleri ile sürekli kontrol edilmelidir. Potasyum, insan vücudu için büyük öneme sahip olan minerallerden biridir. Potasyum değerleri bazı durumlarda yükselebilir veya olması gereken değerin altına düşebilir. Potasyum değerlerinin bu şekilde değişiklik göstermesinin çeşitli nedenleri bulunmaktadır. Potasyum değerlerinin dengede olması ise son derece önemlidir. Potasyumun insan vücudundaki en önemli görevi, vücut fonksiyonlarının dengelenmesini sağlamak ve besinleri hücrelere ulaştırmaktır. Bu nedenle potasyumun kendi dengesinin sağlanması, insan sağlığı için hayati önem taşımaktadır.

Potasyum Değerlerinin Yükselmesinin Temel Sebepleri Nelerdir?

  • Bazı hastalıklardan kurtulmak için kullanılan ilaçların yan etkisi olarak potasyum yüksekliği görülebilir. Bu ilaçlar genellikle ağır nitelikte ilaçlardır. Ayrıca hormonal hastalıklar da potasyum değerlerinin artmasının bir sebebi olarak gösterilebilir.
  • Alkol kullanımı gibi bazı kötü alışkanlıklar nedeniyle vücutta çok fazla atık su, şeker ve tuz birikir. Bu atıklar böbreklerde depolanır ve vücuttan dışarı atılamaz. Böylece kandaki potasyum değerleri böbrek yetmezliği nedeniyle artmaya başlar.
  • Beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak potasyum değerleri yükselebilir. Eğer potasyum açısından zengin bir beslenme alışkanlığına sahipseniz potasyum yüksekliği riskiyle karşı karşıya kalmanız muhtemeldir. Bu besinler arasında muz, patates, domates, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve baklagiller bulunmaktadır. Bu besinler bir süre sonra böbrekleri yorar ve potasyum değerlerinin yükselmesine neden olur.

Potasyum Değerlerinin Yükselmesinin Belirtileri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Potasyum değerlerindeki yüksekliğin hissedilmesi çok kolay değildir. Hastalarda görülen en bariz şikayetler aşırı yorgunluk hissi ve bazı kalp rahatsızlıkları olarak sayılabilir. Potasyum değerleri, yapılacak sıradan bir kan testi ile teşhis edilebilir. Potasyum değerlerindeki yüksekliğin düşürülmesi için hastanın durumuna göre bir diyet programı belirlenir. Bu diyetle potasyum açısından zengin besinlerin tüketimi yasaklanır. Bazen tek başına diyet yeterli görülmezse ilaç tedavisine başlanır.

Potasyum Değerlerinin Düşmesinin Temel Sebepleri ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Potasyum değerlerindeki düşüklüğün sebebi genellikle potasyum açısından fakir olan gıdalarla beslenmektir. Bu nedenle hastalarda yorgunluk, kalp şikayetleri, asabiyet ve bazı cilt hastalıkları gibi belirtiler meydana gelir.

Potasyum değerlerindeki düşüklüğün tedavisi nispeten daha kolaydır. Bunun için yapılması gereken şey, bol miktarda potasyum kaynağı olan besinlerin tüketilmesidir. Potasyum değerlerinin normal seviyede olması özellikle çocuk sağlığı açısından çok önemlidir. Bu nedenle herhangi bir belirti meydana gelmese dahi çocuklarda potasyum değerlerinin kontrol edilmesi gerekir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Potasyum Tiyosülfat Fotosentez

Potasyum Tiyosülfat Fotosentez

Potasyum Simgesi ve Kullanıldığı Alanlar

Potasyum Simgesi ve Kullanıldığı Alanlar

Potasyum Hidroksit Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Potasyum Hidroksit Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Potasyum Zehirlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Potasyum Zehirlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Potasyum Bromürün Standart Verileri

Potasyum Bromürün Standart Verileri

Güncel

Potasyum oksit Kullanım Alanları

Potasyum oksit Kullanım Alanları

Güncel

Vücutta Potasyum Fazlalığı

Vücutta Potasyum Fazlalığı

Güncel

 Potasyum Elementi Kullanıldığı Yerler

Potasyum Elementi Kullanıldığı Yerler